PRE NÁŠ DOM

TERMOGRAFIA NIE JE SPÁSONOSNÁ

_____________________________________________________________________________________________

V článku Čo všetko odhalí termovízna diagnostika, ktorý nájdete v tomto magazíne, popisujem všetko s čím nám táto technológia môže pomôcť.

Teraz by som sa venoval práve druhej strane. Teda s čím nám určite nepomôže. Tejto téme sa venujem, pretože mnohí dodávatelia s vidinou zisku nasľubujú aj nemožné.

Často sa stretávam pri meraní s otázkou: „A až to vyhodnotíte, tak nám poviete, čo máme robiť? Ako máme zatepliť? Aké okná použiť?“

Odpovede na tento typ otázok termovízna diagnostika neprezradí. Pátral som a pýtal sa popredných špecialistov, či sa dá z termografu vyčítať celkový tepelný odpor daného miesta. Táto hodnota by nám totiž mohla napovedať čo robiť. Vždy som od tých, ktorí sa profesionálne zaoberajú posudzovaním, následným výpočtom a projektom vedúcim k znižovaniu energetickej náročnosti budov rovnakú odpoveď. „Nie, iba povrchovú teplotu pre stanovenie komplexu riešení, že nie je dostačujúca!“

Často sa pýtam na čo teda ponúkať termovízne snímkovanie? Aj v tomto od tých, ktorí sa touto problematikou zaoberajú, dostávam takmer identickú odpoveď. Termografia, je nedeliteľnou súčasťou posúdenia technického stavu budovy a nielen to. Veľmi rýchlo a objektívne (nezávislým posúdením) deteguje miesta s potenciálnym nebezpečenstvom. Na tie sa potom špecialisti prvotne zameriavajú. Aj v stavebníctve a v budovách platí pravidlo, že všetko je vo výsledku v takom stave, aký je stav najhoršieho miesta.

A tak moja rada na záver. Neverte dodávateľom termosnímkov, ktorí vás v ponuke za veľmi výhodnú cenu budú presviedčať, že z ich termovízneho merania vzíde správa, ktorá bude obsahovať akú hrúbku zatepľovacieho materiálu použiť, aký zatepľovací systém vybrať, čo presne robiť s oknami. Nehovoria vám pravdu. Snažia sa vás iba presvedčiť k tomu, aby ste si vybrali ich. Veď toho predsa ponúkajú toľko, za tak málo peňazí.

Prajem šťastnú ruku pri výbere realizátora merania, pokiaľ sa pre neho rozhodnete a hlavne, nech výsledkom sú nielen termografy a minimálnym množstvom teplotných nesúrodostí.

Autor: PeN

_________________________________________________________________________

V prípade vášho záujmu o termosnímkovanie nás kontaktujte:

Pre náš dom, o. z.
Bojnická 18
831 04 Bratislava - Nové Mesto
e-mail: info@prenasdom.sk
tel.: 0911 825 318
web: www.prenasdom.sk